11.09.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 września 2018 r., sygn. II GSK 370/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk po rozpoznaniu w dniu 11 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. akt III SA/Po 776/17 w sprawie ze skargi E. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. dnia [...] sierpnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 13 grudnia 2017 r., oddalił skargę E. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. z dnia [...] sierpnia 2017 r., w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 12 lutego 2014 r., w lokalu o nazwie K. P. przy ul. S. [...], [...] W., w którym działalność gospodarczą prowadziła skarżąca, stwierdzono znajdują się tam dwa włączone do sieci automaty Daytona Classic nr [...] i Hot Slot nr [...], których właścicielem była "M." Sp. z o.o. w Ś.. Przeprowadzony przez funkcjonariuszy celnych eksperyment (przeprowadzona gra) wykazał, że urządzenia spełniały przesłanki określone w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540, ze zm. dalej: u.g.h.). Podczas gry istniała możliwość uzyskania wygranej pieniężnej, zaś sama gra zawierała element losowy - grający nie miał wpływu na wynik gry, a wynik zależał od losu - szczęścia.

W toku wszczętego postępowania organ pozyskał ekspertyzę biegłego sądowego z oględzin zabezpieczonych automatów do gier oraz umowę o wspólnym przedsięwzięciu nr [...] z dnia [...] maja 2013 r., zawartą pomiędzy skarżącą, a "M." Sp. z o.o. Jej przedmiotem było ustalenie zasad prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia oraz osiągania przez strony dochodów w zakresie poszerzenia oferty dla klientów skarżącej przy pomocy wspólnej eksploatacji urządzeń do gier rozrywkowych (zręcznościowych) należących do spółki wymienionych w załączniku nr 1 do umowy, tj. automatów ujawnionych podczas kontroli. Zgodnie z umową, wpłaty dokonane przez klientów do automatów stanowiły przychód spółki. Spółka z tytułu wspólnej eksploatacji urządzeń wypłacać miała skarżącej opłatę w wysokości 500 zł miesięcznie za powierzchnię 1 m2 od chwili uruchomienia automatów. Za urządzającego gry na powyższych automatach uznano skarżącą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne