Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. I GSK 66/16
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Anna Wojtowicz- Hess po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[A.]" Spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Rz 1049/14 w sprawie ze skarg "[A.]" Spółki z o.o. w P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] września 2014 r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. prostuje określenie przedmiotu zawarte w komparycji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 1049/14 w ten sposób, że w wersach od 1 do 8 (liczonych od dołu) w miejsce "określenia podatku od towarów i usług" wpisuje "określenia kwoty długu celnego"; 2. oddala skargę kasacyjną; 3. zasądza od "[A.]" Spółki z o.o. w P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 14 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Rz 1049/14 oddalił skargi A. sp. z o.o. w P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] września 2014 r. nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Zaskarżonymi decyzjami Dyrektor Izby Celnej w P. utrzymał w mocy cztery decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] maja 2014 r. stwierdzające powstanie długu celnego w związku z usunięciem spod dozoru celnego towaru w postaci czosnku świeżego.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że towar niewspólnotowy w postaci czosnku świeżego w ilości 22000 kg netto, przywieziony został z Holandii pod procedurą tranzytu T1 MRN [...] z dnia [...] maja 2009 r. i przechowywany od 29 maja 2009 r. w magazynie czasowego składowania prowadzonym przez skarżącą. Następnie towar ten został objęty procedurą tranzytu zewnętrznego wg 18 zgłoszeń celnych Przedmiotowa sprawa dotyczy decyzji wydanych w oparciu o 4 spośród 18 zgłoszeń celnych o nr: [...]. Według dołączonych zgłoszeń towar miał zostać dostarczony do miejsca przeznaczenia - Oddziału Celnego w Hrebennem do dnia 6 czerwca 2009 r., jako środek transportu wskazano "samochód", nadawcą była skarżąca, odbiorcami zaś odpowiednio: B. O., S. M., K. Y.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty