Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2018 r., sygn. II GSK 2945/17
Drogi publiczne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A] Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Wr 1499/16 w sprawie ze skargi [A] Sp. z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na lokalizację urządzenia w pasie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Wrocławia z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...]; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu na rzecz [A] Sp. z o.o. w K. 1120 (tysiąc sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 2 marca 2017 r. po rozpoznaniu skargi [A] sp. z o.o. w Krakowie (dalej skarżąca, skarżąca kasacyjnie, spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu (dalej SKO) z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na lokalizację w pasie drogowym podświetlonego krzyża aptecznego poprzecznego na elewacji budynku - oddalił skargę.
Sąd I instancji orzekł w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2016 r. (nr [...]) wydaną z upoważnienia Prezydenta Wrocławia przez Głównego Specjalistę ds. dokumentacji i uzgodnień w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu odmówiono skarżącej zezwolenia na lokalizację w pasie drogowym ul. [...] oraz ul. [...] we Wrocławiu podświetlanych krzyży aptecznych poprzecznych na elewacji budynku przy ul. [...].
SKO po rozpoznaniu odwołania spółki decyzją z dnia [...] lipca 2016 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję, zwracając przy tym uwagę na jej uznaniowy charakter. W jego ocenie, organ pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie dowodowe i ustalił stan faktyczny z pełnym poszanowaniem zasad procesowych. SKO przywołało definicję pasa drogowego zawartą w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t. j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 460 ze zm., zwanej dalej u.d.p.) oraz wskazało, że zgodnie z art. 39 pkt 5 lit. a u.d.p. zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się umieszczania reklam imitujących znaki i sygnały drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty