Wyrok NSA z dnia 12 października 2018 r., sygn. II FSK 2377/16
Wykładnia językowa pojęcia "konstrukcja oporowa", o którym mowa w art. 3 pkt 3 u.p.b., uzupełniona wykładnią systemową zewnętrzną, pozwala na zakwalifikowanie obudowy górniczej do konstrukcji oporowych. W konsekwencji, skoro obudowy górnicze stanowią konstrukcje oporowe, a te wymienione są wprost w ustawie Prawo budowlane jako budowle, to jako budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 12 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 666/15 w sprawie ze skargi K. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 27 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 666/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę K. S.A. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z 27 kwietnia 2015 r. wydaną w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że 1 lutego 2003 r. podatnik nabył od N. S.A. (N.) przedsiębiorstwo tej spółki. Następnie 3 marca 2003 r. podatnik złożył deklarację wykazując w niej łączne zobowiązanie w podatku od nieruchomości w wysokości 3.092.221,- zł. Miesiąc później, 14 kwietnia 2003 r., spółka złożyła korektę ww. deklaracji podatkowej, z uwagi na ustalenie faktycznej wartości nabytego przedsiębiorstwa.
Burmistrz Miasta B. w reakcji na wspomnianą korektę oraz wyjaśnienia podatnika wszczął wobec N. oraz K. S.A. postępowanie podatkowe w przedmiocie opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W rezultacie decyzją z 8 grudnia 2008 r. organ pierwszej instancji określił spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 r. w kwocie 4.325.000,- zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty