Wyrok NSA z dnia 23 października 2018 r., sygn. I FSK 591/16
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego nie jest uprawnieniem wywodzonym z faktu posiadania dokumentu jakim jest faktura, ale prawem związanym z wykorzystaniem towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli czynności udokumentowane fakturą nie zostały dokonane, taka faktura nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Nie ma też w przypadku gdy faktura nie odzwierciedlała rzeczywistej czynności, tylko miała tzw. pusty charakter, potrzeby badania dobrej wiary czy należytej staranności podatnika, bo świadome wykorzystanie takiej faktury wyklucza takie przymioty w zachowaniu strony.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 23 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 646/15 w sprawie ze skargi B. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. U. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 14400 (czternaście tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 1 grudnia 2015 r., w sprawie I SA/Łd 646/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B. U. (dalej: "podatnik" lub "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że skarżący w 2005 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą B. B.U., której przedmiotem była przede wszystkim produkcja i sprzedaż naczep. Sprzedaż ta odbywała się dla kontrahentów polskich oraz w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw na teren: Irlandii, Litwy, Słowacji, a także w ramach eksportu na teren Ukrainy. Ponadto podatnik świadczył usługi napraw i remontów naczep dla kontrahentów krajowych. W niewielkim zakresie dokonywał również sprzedaży części zamiennych i materiałów do naczep. Organ kontroli skarbowej w ramach poczynionych w toku kontroli ustaleń stwierdził m.in.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty