06.12.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 2091/18

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Wujek, , po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 9 sierpnia 2018 r., sygn. akt I SA/Ol 362/18 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z dnia 20 kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2014 r. oddala skargę kasacyjną,

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 9 sierpnia 2018 r. sygn. akt I SA/Ol 362/18. W orzeczeniu tym Sąd pierwszej instancji, powołując się na art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "P.p.s.a.", uchylił - zaskarżoną przez M. L. - kasacyjną decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z 20 kwietnia 2018 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2014 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynikało, że decyzją z 19 lutego 2018 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w O. określił Stronie - prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą P., polegającą na transporcie drogowym towarów - zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wskazane wyżej miesiące w kwotach odmiennych od zadeklarowanych. Organ pierwszej instancji po przeprowadzeniu kontroli podatkowej zakwestionował bowiem prawo Strony do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie oleju napędowego od firm K. i S. Ustalił bowiem, że dostawy na rzecz Skarżącej miały miejsce na terytorium Litwy i Łotwy, w momencie wydania towaru z magazynu. Tym samym należało je uznać za dostawy "ruchome", wykazujące cechy transakcji wewnątrzwspólnotowych. Stwierdził, że skoro firma P. była przewoźnikiem z miejsca załadunku paliwa w kraju innym niż terytorium kraju i jednocześnie była ostatnim ogniwem z krajowych nabywców przewożonego przez siebie paliwa, to do tej sytuacji odnosiła się hipoteza art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, ze zm.), zwanej dalej "u.p.t.u. Natomiast faktury wystawione przez K. i S. uznał za dokumentujące czynności, które nie zostały dokonane, do których miał zastosowanie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a u.p.t.u.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne