05.12.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 1984/16

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 i 2 u.p.t.u. wiąże się z otrzymaniem faktury, która dokumentuje rzeczywisty obrót gospodarczy. Celem bowiem faktury jest dokumentowanie zaistniałych zdarzeń gospodarczych. Faktura powinna więc odzwierciedlać zdarzenie gospodarcze zarówno pod względem przedmiotowym jak i podmiotowym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. Spółki z o. o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 258/15 w sprawie ze skargi T. Spółki z o. o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres: styczeń, marzec - kwiecień, czerwiec - wrzesień, listopad - grudzień 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. Spółki z o. o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 7.200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 10 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 258/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę T. Sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej: "Spółka" lub "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 grudnia 2014 r. utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z 3 września 2014 r. określającą spółce zobowiązanie podatkowe oraz nadwyżkę podatku naliczonego w podatku od towarów i usług za wyżej wskazane miesiące.

Sąd ten podzielił stanowisko organów, że faktury wystawione przez M. sp. z o.o. nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych. Spółka M. nie wykonywała usług budowlanych udokumentowanymi spornymi fakturami, usług tych również nie wykonywali rzekomi jej podwykonawcy, tj. H. i B., J. M.. Były więc podstawy do pozbawienia skarżącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w tych fakturach VAT ze względu na treść art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: "u.p.t.u.). Skarżąca wiedziała bowiem, że posługuje się fakturami, które nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne