19.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 października 2018 r., sygn. II FSK 1023/18

Skoro zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. gruntami, budynkami i budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej są grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy, samo ich posiadanie przez przedsiębiorcę powoduje konieczność zastosowania stawek podatku od nieruchomości właściwych dla gruntów i budynków związanych z działalnością gospodarczą, nawet jeżeli nie są one wprowadzone do ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy i nie obciążają kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wydatkami związanymi z ich utrzymaniem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi Z. W. o wznowienie postępowania sądowego zakończonego wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 maja 2017 r. sygn. akt II FSK 1123/15 oddalającym skargę kasacyjną Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1650/14 w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 6 sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2014 r. oddala skargę o wznowienie postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 1023/18

U z a s a d n i e n i e

Z. W. skargą z dnia 20.03.2018 r. zażądał wznowienia postępowania sądowoadministracyjnego, zakończonego prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16.05.2017 r., wydanym w sprawie o sygnaturze akt II FSK 1123/15. Wyrokiem tym oddalono skargę kasacyjną skarżącego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, oddalającego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 2014. Uzasadniając skargę o wznowienie postępowania skarżący podniósł, że Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 12.12.2017 r., wydanym w sprawie o sygnaturze akt SK 13/15, zakwestionował dotychczasową linię orzeczniczą sądów administracyjnych, do której należy także wyrok w jego sprawie i orzekł, że niezgodny z Konstytucją jest art. 1a ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1785 ze zm., dalej: u.p.o.l.) rozumiany w ten sposób, że wystarczającą przesłanką zakwalifikowania gruntu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, do kategorii gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną będącą jego współposiadaczem. Trybunał wskazał, że celem ustawodawcy nie było opodatkowanie wyższymi stawkami podatku od nieruchomości każdej nieruchomości będącej we władaniu przedsiębiorcy, lecz jedynie tych nieruchomości, które wchodzą w skład prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Ponieważ nieruchomości, o opodatkowaniu których orzekał Naczelny Sąd Administracyjny w skarżonym wyroku, skarżący nabył dla celów osobistych (uposażenia zstępnych) i posiada jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca, a ponadto profil jego działalności gospodarczej (doradztwo podmiotom gospodarczym) wyklucza prowadzenie jej z wykorzystaniem tych nieruchomości, uznanie samej potencjalnej możliwości gospodarczego ich wykorzystania za kryterium wystarczające do zastosowania wyższej stawki podatkowej pozostaje w sprzeczności ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadnia to wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego na podstawie art. 270, art. 272 § 1 i § 2 oraz art. 279 ustawy z dnia 30.08.2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej: P.p.s.a.) oraz uchylenie zarówno wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, jak i decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty