Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. II FSK 26/17
Wykładnia językowa pojęcia "konstrukcja oporowa", o którym mowa w art. 3 pkt 3 P.b., uzupełniona wykładnią systemową zewnętrzną, pozwala na zakwalifikowanie obudowy górniczej do konstrukcji oporowych. W konsekwencji, skoro obudowy górnicze stanowią konstrukcje oporowe, a te wymienione są wprost w P.b. jako budowle, to jako budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Marta Waksmundzka- Karasińska, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 214/16 w sprawie ze skargi K.S.A. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 10 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Spółki R. sp. z o.o. z siedzibą w B. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach kwotę 289 (słownie: dwieście osiemdziesiąt dziewięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gl 214/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę K.S.A. w K. (dalej "Skarżąca", "Spółka") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 10 grudnia 2015 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005 r.
Przedstawiając stan sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podał, że decyzją z dnia 20 grudnia 2010 r. Burmistrz Miasta R. określił skarżącej Spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za rok 2005 w kwocie 4.029.720,70 zł. Od tej decyzji skarżąca wniosła odwołanie, kwestionując opodatkowanie podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych z rodzaju 200 Klasyfikacji Środków Trwałych (dalej: KŚT) oraz zlokalizowanych w nich budowli z rodzaju 211, 221, a także opodatkowanie gruntów zajętych pod drogę z płyt betonowych w pobliżu targowiska oraz gruntów, w stosunku do których w ewidencji gruntów i budynków K. została ujawniona jako podmiot posiadający je w zarządzie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach decyzją z dnia 3 czerwca 2011 r. utrzymało w mocy decyzję Burmistrz Miasta R. Po wniesieniu skargi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 19 stycznia 2012 r. (sygn. akt I SA/Gl 693/11) decyzję organu odwoławczego uchylił. Od powyższego wyroku skargę kasacyjną złożył organ odwoławczy. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 11 lipca 2014 r. (sygn. akt II FSK 1758/12) oddalił skargę kasacyjną. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 22 października 2014 r. uchyliło decyzję organu pierwszej instancji, a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty