13.11.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. II FSK 3228/16

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA del. Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant Wiktor Herlinger, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 529/16 w sprawie ze skargi A. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2016 r. nr IBPB-2-2/4511-627/15/NG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A. R. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lipca 2016 r. sygn.akt I SA/Kr 529/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną przez A. R. (dalej: skarżący) interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2016 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącą dopuszczalności zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w przypadku wydatkowania środków z tej sprzedaży na budowę budynku, który stał się własnością wnioskodawcy po upływie terminu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.).

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynikało, że żona wnioskodawcy była właścicielem nieruchomości, w której udział ½ został jej darowany przez teścia wnioskodawcy aktem notarialnym z dnia 11 lipca 2012 r. Tym samym aktem notarialnym siostra żony wnioskodawcy darowała jej udział ½ w prawie własności nieruchomości, wskutek czego żona wnioskodawcy stała się jedynym właścicielem tej nieruchomości. Wnioskodawca wraz z żoną był współwłaścicielem (w ramach wspólności małżeńskiej) lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość. Lokal ten wnioskodawca nabył 31 marca 2010 r. w drodze darowizny od rodziców. Żona wnioskodawcy stała się współwłaścicielem tego lokalu w dniu 14 lutego 2011 r. wskutek rozszerzenia majątkową umową małżeńską wspólności majątkowej na przedmioty nabyte przez każdego z małżonków do majątku osobistego w drodze darowizny. W dniu 13 września 2012 r. wnioskodawca wraz z żoną zbyli nieruchomość lokalową, a pieniądze uzyskane z jej sprzedaży w całości zostały przeznaczone na budowę domu na nieruchomości będącej własnością żony wnioskodawcy, w którym to domu następnie wnioskodawca wraz z żoną zamieszkali. Umową majątkową małżeńską z dnia 30 września 2015 r. sporządzoną w formie aktu notarialnego wnioskodawca wraz z żoną rozszerzyli wspólność majątkową m.in. na prawo własności nieruchomości nabytej przez żonę wnioskodawcy w drodze darowizny od jej ojca i siostry. W takim sanie faktycznym zadano pytanie, czy wskazane okoliczności uprawniają wnioskodawcę do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne