27.11.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. II FSK 3214/16

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Cezary Koziński, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] sp. z o.o. Oddział w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 162/16 w sprawie ze skargi P. [...] sp. z o.o. Oddział w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 27 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2009 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na rzecz P. [...] sp. z o.o. Oddział w P. kwotę 1500 (słownie: jeden tysiąc pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 8 czerwca 2016 r., I SA/Po 162/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę P[...] sp. z o.o. Oddział w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z 27 listopada 2015 r. w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2009 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji przebiegu postępowania wynika, że spółka wystąpiła do Wójta Gminy K. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2007-2012. W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że pierwotnie nieprawidłowo opodatkowano podatkiem od nieruchomości urządzenia techniczne (kontenerowe stacje redukcyjno-pomiarowe, punkty pomiarowe, punkty redukcyjno-pomiarowe, urządzenia techniczne i pomiarowe), które nie stanowią obiektu budowlanego lub obiekt budowlany stanowić będzie tylko ich część (fundamenty pod tymi urządzeniami). Spółka stwierdziła, że wskazane urządzenia nie są też budowlami. Decyzją z 26 marca 2013 r. Wójt odmówił spółce stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2009 r. w kwocie 13.304 zł. Organ nie uwzględnił korekty deklaracji i uznał, że wartość budowli w złożonej pierwotnie deklaracji była prawidłowa. Decyzją z 20 marca 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu uchyliło w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując, że w toku kontroli instancyjnej uchylono decyzję Wójta Gminy K. z 26 marca 2013 r. określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 r., gdyż została ona wydana bez wszczęcia postępowania podatkowego. Organ odwoławczy stwierdził, że nie jest możliwe, aby decyzja rozstrzygająca wniosek o stwierdzenie nadpłaty bez uprzedniego prawidłowego określenia zobowiązania podatkowego funkcjonowała w obiegu prawnym. Decyzją z 30 czerwca 2015 r. Wójt odmówił spółce stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2009 r. w kwocie 13.304 zł, gdyż złożona przez spółkę korekta jest nieuzasadniona z uwagi na to, że urządzenia techniczne, które spółka wyłączyła z opodatkowania podatkiem od nieruchomości powinny być opodatkowane, jako części składowe budowli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne