11.12.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 1906/16

Określenie działań, jakich podjęcia w konkretnym przypadku można w sposób uzasadniony oczekiwać od podatnika, który zamierza skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT w celu upewnienia się, że dokonywane przez niego transakcje nie wiążą się z popełnieniem przestępstwa przez podmiot działający na wcześniejszym etapie obrotu, zależy przede wszystkim od okoliczności rozpatrywanego przypadku. To na podstawie okoliczności danej sprawy oceniać należy, czy nabywca towarów i usług miał, czy też powinien mieć świadomość, że transakcje stanowią nadużycie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 16 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Ol 813/15 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 2 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia 2012 r. do września 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R.S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 16 czerwca 2016 r., sygn. akt: I SA/Ol 813/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę R.S.(dalej "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z 2 października 2015 r. utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z 24 kwietnia 2015 r. określającą skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia 2012 r. do września 2013 r. Sąd ten podzielił stanowisko organów, że faktury wystawione przez M. Sp. z o.o. nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, gdyż podmiot ten nie mógł dostarczyć skarżącemu oleju napędowego, a skarżący nie dochował należytej staranności przy zawieraniu tych transakcji. Były więc podstawy do pozbawienia skarżącego podatku naliczonego wynikającego z tych faktur ze względu na treść art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej nazwana "u.p.t.u.").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne