Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. II FSK 3584/16
Jako równowartościowe należy traktować dowody przeprowadzone zarówno w postępowaniu podatkowym, jak i pozyskane z innych postępowań.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Małgorzata Bejgerowska, Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S." sp. z o.o. z siedzibą w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 września 2016 r. sygn. akt I SA/Łd 535/16 w sprawie ze skargi "S." sp. z o.o. z siedzibą w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 1 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "S." sp. z o.o. z siedzibą w T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością S. z siedzibą w T. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2010.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi decyzją z dnia 5.11.2015 r. określił na kwotę 234.478 zł zobowiązanie skarżącej Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2010. Ustalił, że skarżąca nie ujawniła importu towarów tekstylnych z Turcji i wprowadzenia ich do obrotu handlowego w Polsce z pominięciem procedury administracyjnej. Faktury dokumentujące wykonanie przez skarżącą jedynie usługi transportu tych towarów z Turcji nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, ponieważ rzekomy zleceniodawca usług transportowych (Sp. z o.o. E.) był fikcyjnym podmiotem gospodarczym, a sprowadzone towary nie zostały - jak deklarowano - dostarczone firmom z Łotwy i Czech. W następstwie tych ustaleń księgi skarżącej uznano za nierzetelne, a podstawę opodatkowania oszacowano w oparciu o faktury zakupu i stosowaną w roku podatkowym przez skarżącą marżę w wysokości 30%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty