18.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. II FSK 2385/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), WSA del. Wojciech Stachurski, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. I. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 1591/15 w sprawie ze skargi A. I. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 31 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie rozłożenia na raty zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 1591/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej; "WSA") oddalił skargę A. D. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izy Skarbowej w Krakowie (dalej: "Dyrektor IS") z dnia 31 lipca 2015 r. w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. Podstawą powyższego orzeczenia był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").

Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że decyzją z dnia 14 kwietnia 2015 r., Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w T. (dalej: "organ I instancji") odmówił Skarżącej rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. Organ wskazał, że Skarżąca utrzymuje się z niskiej renty i powołuje się na warunki życia na minimum egzystencji. Zaznaczył, że kwota zaległości wynika z zeznania podatkowego o wysokości dochodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Dalej organ I instancji omówił przesłanki przyznania ulg na podstawie art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "o.p."), wyjaśniając znaczenie ważnego interesu podatnika oraz interesu publicznego. Zaznaczył, że ulgi stanowią odstępstwo od zasady równości opodatkowania, więc winny być stosowane w okolicznościach nadzwyczajnych, z reguły niezależnych od podatnika. Zaległość i odsetki w niniejszej sprawie powstały w wyniku odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które Skarżąca otrzymała nieodpłatnie. W terminie płatności zobowiązania podatkowego Skarżąca posiadała stałe źródło dochodów, z którego część należało zabezpieczyć na pokrycie tego zobowiązania. Zdaniem organu nie zaszły zatem przesłanki przyznania ulgi, nadto Skarżąca zaproponowała nieracjonalną ilość rat, sugerując kwotę 25 zł miesięcznie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne