28.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2018 r., sygn. I FSK 1292/18

W przypadku fikcyjnych (pustych) faktur, którym nie towarzyszy żadna realna dostawa towarów czy wykonanie usług, badanie dobrej wiary nie jest wymagane. Tylko w wypadku ustalenia, że w danej sprawie wystąpił rzeczywisty obrót towarami lub usługami, ale ten, który według faktury miał być świadczącym usługę lub dostarczającym towar okazał się być jedynie firmantem ukrywającym wobec nabywcy dane określające rzeczywistego podatnika (imię i nazwisko, nazwę albo firmę), dobra wiara ma znaczenie. Wówczas należy badać okoliczności związane z tzw. dobrą wiarą, czy też starannością w działaniu podatnika.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 28 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Ol 441/17 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 27 kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r. oraz I kwartał 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie kwotę 5.800 (słownie: pięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Ol 441/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. z dnia 27 kwietnia 2017 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r. oraz I kwartał 2013 r.

Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że decyzją z dnia 16 września 2016 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w E. wymierzył stronie podatek od towarów i usług za grudzień 2012 r. oraz I kwartał 2013 r. oraz określił podatek do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Organ I instancji stwierdził, że K. sp. z o.o. z siedzibą w T., która rzekomo była podwykonawcą podatniczki nie mogła wykonać zafakturowanych prac budowlanych, gdyż na przełomie 2012 i 2013 r. nie prowadziła już działalności gospodarczej, a ponadto żadne roboty, których podwykonawcą miała być ta spółka nie zostały wykonane. Mając na uwadze powyższe, organ I instancji zastosował art. 108 ust. 1 cyt. ustawy w stosunku do faktur VAT dokumentujących usługi, których strona nie wykonała. Pozbawił jednocześnie stronę prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez spółkę K., dokumentujących sprzedaż usług podwykonawczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne