03.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 października 2018 r., sygn. I FSK 1899/16

Ocenę, czy istnieje obawa niewykonania zobowiązania w konkretnym wypadku pozostawiono do uznania właściwego w sprawie organu. Uznanie to nie może oznaczać dowolności działania, lecz powinno być oparte na całokształcie okoliczności faktycznych i prawnych. Nie może ona być domyślna, ale powinna być uprawdopodobniona w sposób jasny i czytelny dla podatnika.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1514/15 w sprawie ze skargi P.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do września 2013 r. oraz dokonanie zabezpieczenia jej na majątku podatnika 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P.P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 25 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1514/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 marca 2015 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do września 2013 r. oraz dokonania zabezpieczenia na majątku podatnika.

Wyżej wymienioną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po rozpatrzeniu odwołania P.P. (dalej: "strona" lub "skarżąca") od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z 1 października 2014 r. w sprawie określenia skarżącej przybliżonej kwoty zobowiązania z tytułu nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług od stycznia do września 2013 r. w łącznej kwocie 5.650.039 zł oraz przybliżonej kwoty odsetek za zwłokę należnych od ww. zobowiązania w łącznej kwocie 670.753 zł oraz orzeczenia o zabezpieczeniu przybliżonej kwoty zobowiązania z tytułu nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług od stycznia do września 2013 r. na majątku podatnika - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne