28.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2018 r., sygn. I FSK 1244/18

Podstawę do dokonania odliczenia podatku naliczonego może stanowić wyłącznie faktura odzwierciedlająca faktyczne zdarzenie gospodarcze w aspekcie podmiotowym, przedmiotowym oraz ilościowym. Musi ona potwierdzać, że w rzeczywistości doszło do dostawy towarów lub świadczenia usług pomiędzy konkretnymi podmiotami w niej wykazanymi, w zakresie ściśle określonego towaru lub usługi oraz w zakresie ilości danego towaru lub usługi.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 28 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 1059/17 w sprawie ze skargi R. sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 25 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2013 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 1059/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę R. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia 25 października 2017 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2013 r.

Sąd ten zaakceptował stanowisko organów, które w rozstrzygnięciach zapadłych w toku postępowania stwierdziły, że z uwagi na treść art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 377, poz. 1054 z późn. zm.), spółce nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT nr [...] z dnia 20 czerwca 2013 r., wystawionej przez "Q." T. B. Faktura ta dokumentowała zakup 60 sztuk telefonów komórkowych, jednakże zdaniem organów nie było to rzeczywiste zdarzenie gospodarcze. Sąd uznał także za prawidłowe stwierdzenie, że nie sposób przyjąć, iż skarżąca spółka nie wiedziała, że bierze udział w czynnościach mających na celu oszustwa (nadużycia) w podatku od towarów i usług, skoro w całym procederze pełniła rolę brokera. W ustalonych przez organy okolicznościach sprawy strona wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że uczestniczy w karuzeli podatkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne