28.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 września 2018 r., sygn. I FSK 1043/18

W wypadku ustalenia, że w danej sprawie wystąpił rzeczywisty obrót towarami lub usługami, ale ten, który według faktury miał być świadczącym usługę lub dostarczającym towar okazał się być jedynie firmantem ukrywającym wobec nabywcy dane określające rzeczywistego podatnika (imię i nazwisko, nazwę albo firmę), dobra wiara ma znaczenie. Wówczas należy badać okoliczności związane z tzw. dobrą wiarą, czy też starannością w działaniu podatnika.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 28 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2963/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2014r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2963/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28 lipca 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2014 r.

Sąd ten zaakceptował stanowisko organów, które w rozstrzygnięciach zapadłych w toku postępowania stwierdziły m inn., że spółce - wykonującej usługi transportu drogowego - nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur wystawionych przez B. A. K. i W. Spółka Jawna, dotyczących nabycia oleju napędowego, bowiem faktury te dokumentują czynności, które w całości nie zostały wykonane. Okazane kontrolującym ich oryginały nie zostały bowiem potwierdzone kopiami u sprzedawcy (pomimo kilkukrotnych wezwań kontrahent nie przedłożył żadnych dowodów dotyczących nabyć i dostaw), spółka B. nie posiadała też zaplecza technicznego umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na handlu paliwami ciekłymi, pod wskazanym adresem siedziby i miejsca wykonywania działalności nie istnieje, w rzeczywistości nie uczestniczy w obrocie gospodarczym, a jedynie stwarza pozory i formalne podstawy istnienia. Sąd I instancji uznał również za prawidłową ocenę organów, iż podatnik miał świadomość, bądź co najmniej mógł przypuszczać, że transakcje udokumentowane fakturami, na których jako wystawca wymieniona jest spółka B. stanowią nadużycie prawa, albowiem niewystarczający okazał się sposób weryfikacji przez stronę rzekomego kontrahenta, zwłaszcza w kontekście okoliczności podjęcia współpracy oraz zasad na jakich się miała odbywać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne