Wyrok NSA z dnia 5 września 2018 r., sygn. I FSK 1112/18
Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Jaszuk, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2018 r. sygn. akt III SAB/Wa 48/17 w sprawie ze skargi A. S. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2016 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.S. na rzecz Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. akt III SAB/Wa 48/17 oddalił skargę A. S. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2016 r.
1.2. Zdaniem Sądu I instancji zasadnicza kwestia sporna sprowadzała się do oceny czy Naczelnik US w sposób przewlekły prowadził kontrolę podatkową w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za sierpień-wrzesień 2016 r. w związku ze zwrotem podatku oraz sprawdzenia transakcji wewnątrzwspólnotowych za kwiecień-lipiec 2016 r., a także czy zachowaniu organu w ramach tego postępowania można przypisać bezczynność. W ocenie Sądu w rozpatrywanej sprawie istnieją dostateczne wątpliwości, co do zasadności zwrotu, mianowicie przypuszczenia, iż skarżący nie dokonał rzeczywistych transakcji. Nie została jeszcze zakończona kontrola u podatnika, zatem jest przedwczesne twierdzenie o zasadności zwrotu.
1.3. Sąd I instancji doszedł do przekonania, że organ począwszy od listopada 2016 r. podejmował szereg czynności zmierzających do ustalenia stanu faktycznego sprawy i weryfikacji zasadności zwrotu podatku VAT. Ilość i częstotliwość czynności podejmowanych przez Naczelnika US dowodzi, że postępowanie jest prowadzone zgodnie tak z uwzględnieniem zasady szybkości wyrażonej w art. 125 Ordynacji podatkowej, ale i zasady prawdy obiektywnej wskazanej w art. 122 Ordynacji podatkowej, nakazującej organowi podejmowanie wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego. W ocenie Sądu organ działał w rozpoznawanej sprawie wnikliwie i sprawnie, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty