10.05.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2018 r., sygn. II FSK 1363/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Alina Rzepecka, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 296/15 w sprawie ze skargi K. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 1363/16

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2007.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. decyzją z dnia 28.08.2014 r. określił zobowiązanie skarżącej w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2007 w wysokości 163.803 zł, ustalając, że w roku podatkowym oraz latach następnych prowadziła ona niezgłoszoną do opodatkowania pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie decyzją z dnia 11.12.2014 r. uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego i zobowiązanie podatkowe skarżącej określił w wysokości 155.576 zł. Podzielił ustalenia organu podatkowego pierwszej instancji, że skarżąca działając wraz z mężem nabywała działki gruntu, budowała na nich budynki mieszkalne i odsprzedawała je z zyskiem; w szczególności w okresie od 2005 do 2009 r. nabyła pięć działek gruntu oraz w okresie od 2006 do 2009 r. zbyła dwie z nich, sprzedając łącznie cztery budynki mieszkalne w zabudowie bliźniaczej oraz planując wybudowanie na innej działce sześciu kolejnych domów, z których dwa miały zostać sprzedane. Zakwestionował stanowisko skarżącej, że tylko te ostatnie transakcje nie stanowią już zarządu majątkiem prywatnym, wskazując, że skarżąca prowadziła niezarejestrowaną i niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą już wcześniej, o czym świadczy powtarzanie schematu operacji gospodarczych (nabycie działki, wybudowanie na niej budynków mieszkalnych, a następnie ich sprzedaż z zyskiem), które jako oparte na rachunku ekonomicznym miały charakter handlowy, były dokonywane na własny rachunek i w sposób zorganizowany, a także w sposób ciągły, w dłuższym okresie czasu. Działania te ze względu na ich powtarzalność, skalę i racjonalność gospodarczą odpowiadają definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.), a uzyskane z nich przychody winny być kwalifikowane do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Zarazem za przejaw gospodarowania majątkiem prywatnym uznano nabycie w dniu 21.05.2003 r. działki gruntu zabudowanej domem bliźniaczym oraz dnia 4.09.2009 r. lokalu mieszkalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne