Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. II FSK 805/16
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Rz 1031/15 w sprawie ze skargi R. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 25 sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za zwłokę w podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie na rzecz R. T. kwotę 840 (słownie: osiemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 grudnia 2015 r. (sygn.akt I SA/Rz 1031/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę R. T. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 25 sierpnia 2015 r. w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za zwłokę w podatku od towarów i usług.
Sąd podał, że skarżącemu odmówiono umorzenia odsetek w wysokości 117.710 zł od zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług wynikających z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia 14 września 2011 r. oraz z dnia 7 maja 2012 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej skarżącego, jako prezesa zarządu H. Sp. z o.o. za zaległości podatkowe tej spółki. Skarżący uzasadniając swój wniosek w tym zakresie podnosił, że zaległości w podatku od towarów i usług powstały w okresie, gdy zajmował się chorą matką, której leczenie odbywało się poza granicami kraju. Wskazał na trudną sytuację materialną, brak środków finansowych, brak majątku. Podkreślił, że wieloletnia choroba i leczenie matki pochłonęło bardzo dużo czasu i środków finansowych. Wskazał również, że zaległości podatkowe powstały podczas jego nieobecności w kraju. Rozliczenia finansowe Spółki prowadziła A. P., która była upoważniona do składania comiesięcznych deklaracji, czego nie uczyniła, nie zostały złożone dokumenty za kilka miesięcy w latach 2007-2008. Wiedzę o tym fakcie nabył dopiero podczas przeprowadzonej kontroli podatkowej, stwierdzając ponadto, że A. P. nie dostarczyła dokumentów do kontroli. W dniu 19 grudnia 2014 r. dostarczono umowę, z której wynikało, że środki finansowe na zapłatę zaległości w kwocie należności głównej Skarżący pozyskał w formie pożyczki otrzymanej od W. G. Kwota 158.760,90 zł pochodząca z tej pożyczki została wpłacona na konto Urzędu Skarbowego w R. w dniu 15 grudnia 2014 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty