15.03.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2018 r., sygn. I FSK 953/15

Ocena zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT do konkretnej niezależnej grupy osób wymaga ustalenia, czy jej członkowie prowadzą działalność zwolnioną, wykonywaną w interesie publicznym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2101/14 w sprawie ze skargi E. [...] S.A. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz E. [...] S.A. we W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 19 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2101/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę wniesioną przez E. [...] S.A. (dalej: spółka lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z 5 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług opieki medycznej (m. in. lecznictwa szpitalnego, poradnictwa ambulatoryjnego oraz podstawowej opieki zdrowotnej). Większość świadczonych usług stanowią usługi zwolnione z podatku od towarów i usług, a tylko w niewielkim zakresie świadczone są usługi opodatkowane tym podatkiem. Analogiczną działalność prowadzi szereg podmiotów powiązanych ze spółką (tzw. podmioty z grupy). Wraz z podmiotami z grupy spółka zamierza powołać nowy podmiot (tzw. organizację), w formie spółki jawnej lub komandytowej, w której skarżąca i podmioty z grupy będą wspólnikami. W celu optymalizacji kosztów ponoszonych przez podmioty z grupy, zadaniem organizacji będzie świadczenie za wynagrodzeniem, ale po kosztach własnych, usług tylko na rzecz wspólników (członków organizacji), a stosunek przychodów z działalności opodatkowanej do całości przychodów u każdego ze wspólników nie przekroczy 2%. We wniosku spółka szczegółowo zakreśliła katalog czynności należących do zadań organizacji, podkreślając, że obecnie większość z tych czynności każdy z podmiotów z grupy wykonuje samodzielnie. W konsekwencji, aby umożliwić organizacji wykonywanie tych czynności, część personelu obecnie zatrudnionego w podmiotach z grupy przejdzie do organizacji, a część sprzętu, oprogramowania itp. zostanie sprzedana organizacji przez podmioty z grupy. W związku z powyższym zadano następujące pytania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne