Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. I OSK 2846/15
Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 301/14 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta K. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prezydenta Miasta K. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Jak wynika z jego uzasadnienia zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję tego organu z dnia [...] stycznia 2013 r. stwierdzającą nieważność decyzji Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych z dnia [...] marca 1969 r. oraz utrzymanego tą decyzją orzeczenia Prezydium Rady Narodowej Miasta K. z dnia [...] listopada 1968 r. o przyznaniu spadkobiercom byłego właściciela - J. M. odszkodowania z tytułu wywłaszczenia dokonanego orzeczeniem Prezydium Rady Narodowej Miasta K. z dnia [...] kwietnia 1957 r. utrzymanym w mocy decyzją Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Prezydium Rady Narodowej w K. z dnia [...] grudnia 1957 r. Wywłaszczenie objęło m.in. nieruchomość oznaczoną jako pgr l. kat. [...], lwh [...], o pow. 2304 m2, z całego obszaru 3226 m2. Orzeczeniem z dnia [...] czerwca 1957 r., na podstawie art. 6 - 36 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31), Prezydium Rady Narodowej Miasta K. przyznało spadkobiercom J. M. - J. M., Z. M., H. Z., W. Ż., M. D. i A. K., prawo do "odpowiedniej działki zamiennej, położonej w K., nadającej się do natychmiastowego objęcia", jako odszkodowanie za wywłaszczoną parcelę powyżej opisaną. Jednocześnie zobowiązano wnioskodawcę wywłaszczeniowego - [...] Spółdzielnię Niewidomych w K. - do niezwłocznego zaofiarowania uprawnionym nieruchomości zamiennej. Orzeczenie to zostało utrzymane w mocy decyzją Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Prezydium Rady Narodowej w Mieście K. z dnia [...] grudnia 1957 r. Następnie, na skutek wniosku wspomnianej Spółdzielni, Prezydium Rady Narodowej w K. wydało decyzję z dnia [...] marca 1962 r. odmawiającą przyznania odszkodowania pieniężnego za wywłaszczenie powyższej nieruchomości z uwagi na załatwienie sprawy decyzją o przyznaniu nieruchomości zamiennej. Została ona uchylona przez Komisję Odwoławczą do Spraw Wywłaszczenia przy Ministrze Spraw Wewnętrznych decyzją z dnia [...] lutego 1968 r., zobowiązującą organ I instancji do ustalenia odszkodowania pieniężnego, wskazując na bezskuteczność poszukiwań odpowiedniej nieruchomości zamiennej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty