19.10.2017

Wyrok NSA z dnia 19 października 2017 r., sygn. I OSK 605/17

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Jolanta Górska Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 19 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 1286/16 w sprawie ze skargi Z. M. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 1286/16, oddalił skargę Z. M. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowieniem z dnia [...] maja 2016 r. nr [...], działając na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Rolnictwa z dnia [...] grudnia 1958 r. nr [...] oraz orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia [...] grudnia 1957 r. nr [...] o przejęciu nieruchomości S. na cele reformy rolnej, do czasu ustalenia przez właściwy sąd powszechny spadkobierców M. z K. C.

Następnie, po rozpoznaniu wniosku Z. M. o ponowne rozpatrzenie sprawy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowieniem z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] utrzymał w mocy swoje postanowienie z dnia [...] maja 2016 r. W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że przed rozpoznaniem wniosku o stwierdzenie nieważności rozstrzygnięć potwierdzających przejęcie na własność Skarbu Państwa nieruchomości S. należy ustalić właściciela tej nieruchomości sprzed dnia jej przejęcia, ewentualnie jego spadkobierców. Trzeba zatem ustalić właściciela nieruchomości na dzień 12 września 1944 r., bowiem w dniu 13 września 1944 r. wszedł w życie dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r., Nr 3, poz. 13 - dalej jako "dekret o reformie rolnej"), który z mocy prawa objął swym działaniem nieruchomość S. Jedynym natomiast dokumentem znajdującym się w aktach sprawy sporządzonym przed dniem 13 września 1944 r. jest kopia odpisu księgi wieczystej dóbr ziemskich S., powiatu p., datowanego na dzień 2 maja 1938 r., z której wynika, że tytuł własności do nieruchomości przysługiwał M. z K. C. W aktach zgromadzono ponadto dokumenty odnoszące się do spadkobrania po M. z K. C. Z dokumentów tych wynika, że po zmarłej w 1937 r. lub 1938 r. M. C. spadkobiercami pozostały jej dzieci: Z. W., H. M. oraz K. C. Dodatkowo w odwołaniu od orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia [...] grudnia 1957 r. H. M. podniosła, że po śmierci matki gospodarstwo przeszło w drodze dziedziczenia na nią oraz siostrę. Siostra ze względów rodzinnych darowała jej swoje prawa do nieruchomości. W ocenie organu powyższe dowody uprawdopodabniają jedynie spadkobranie. Interes prawny wywodzony ze spadkobrania nie może być oparty na prawdopodobieństwie dziedziczenia, ale musi znajdować potwierdzenie w dokumencie spadkowym wydanym przez organ do tego uprawniony. Nie jest też dopuszczalne ustalanie prawa do spadku na podstawie "innych dowodów", w sytuacji gdy istnieją instrumenty prawne do potwierdzenia spadkobrania. Tym bardziej, że w sprawie "inne dowody" nie wskazują na tożsamy krąg spadkobierców po M. z K. C. Tym samym rozpatrzenie wniosku o stwierdzenie nieważności orzeczeń z dnia [...] grudnia 1958 r. oraz z dnia [...] grudnia 1957 r. zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia przez sąd sprawy spadkobrania po M. z K. C., co stanowi wypełnienie przesłanki zawieszenia postępowania, o której mowa w art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne