24.08.2017

Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. I OSK 3007/15

Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne rozumienie określonej normy prawnej, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2015 r. sygn. akt II SAB/Wa 1138/14 w sprawie ze skargi M. D. na bezczynność Ministra Finansów w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 lipca 2015r., sygn. akt II SAB/Wa 1138/14, uwzględnił skargę M. D. na bezczynność Ministra Finansów w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej i zobowiązał go do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia [...] listopada 2014 r., z wyłączeniem pytań nr 8 i 9, w zakresie których skargę oddalił, w terminie 14 dni, nadto stwierdził że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa i orzekł o kosztach postępowania.

Jak wynika z jego uzasadnienia wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy: M. D. wnioskiem z [...] listopada 2014r., powołując się na m.in. art. 1 ust. 1, art. 2, art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. f oraz pkt 4 lit. a i d ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.), dalej u.d.i.p., zwrócił się do Ministra Finansów o przekazanie w formie elektronicznej informacji dotyczących wymienionych we wniosku osób, które miały wziąć lub wzięły udział w sprecyzowanych tamże imprezach organizowanych lub finansowanych przez różne podmioty związane z rynkiem finansowym w Polsce. Ponadto zażądał następujących informacji:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne