04.10.2017

Wyrok NSA z dnia 4 października 2017 r., sygn. II OSK 2320/16

Dokumentacja planistyczna wskazuje, że zróżnicowany sposób zaplanowanego zagospodarowania poszczególnych nieruchomości podyktowany został ich położeniem względem przewidzianego do realizacji węzła komunikacyjnego. Dlatego zarzut skarżących co do naruszenia konstytucyjnej zasady równości wszystkich wobec prawa i niedyskryminacji sformułowany został niezasadnie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędzia del. WSA Paweł Groński po rozpoznaniu w dniu 4 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. S. i G. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 353/16 w sprawie ze skargi W. S. i G. S. na uchwałę Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 września 2014 r., nr 440/LI/2014. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w mieście Myślenice, związanego z drogą krajową nr 7 Kraków-Chyżne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 20 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 353/16, oddalił skargę W. S. i G. S. na uchwałę nr 440/LI/2014 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 września 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w mieście Myślenice, związanego z drogą krajową nr 7 Kraków-Chyżne.

Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W. S. i G. S. w skardze na powyższą uchwałę zarzucili, m.in.:

- rażące naruszenie w toku procedury planistycznej zasady proporcjonalności między przysługującym gminie władztwem planistycznym a konstytucyjnie chronionym prawem własności tj. art. 31 ust. 3 w zw. z art. 21 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;

- rażące naruszenie prawa materialnego art. 1 ust. 2 pkt. 7 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej poprzez zróżnicowanie sytuacji skarżących w porównaniu z pozostałymi właścicielami sąsiednich nieruchomości objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, którym uchwała zezwala na przeznaczenie wolnych terenów pod zabudowę usługową o charakterze komercyjnym;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty