13.09.2017

Wyrok NSA z dnia 13 września 2017 r., sygn. I OSK 2671/15

Ewidencja gruntów pełniąc funkcje informacyjno-techniczne, nie rozstrzyga sporów o prawa do gruntów, ani nie nadaje tych praw. Rejestruje jedynie stany prawne ustalone w innym trybie lub przez inne organy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant: asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 13 września 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 czerwca 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 261/15 w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie zmian w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 261/15 oddalił skargę Z. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie zapisu w ewidencji gruntów i budynków.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] Starosta Poznański orzekł o utrzymaniu w ewidencji gruntów i budynków zapisu w zakresie właściciela, oznaczenia hipotecznego oraz powierzchni dla działki położonej w obrębie [...], gmina S., oznaczonej: na ark. [...] numerem [...] o pow. [...]ha zapisanej w KW [...], stanowiącej własność B. W.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł Z. W.

Po rozpatrzeniu odwołania decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Poznaniu utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ II instancji wyjaśnił, że działka nr [...] przed założeniem ewidencji gruntów i budynków odpowiadała parceli oznaczonej na mapie katastralnej nr [...] o powierzchni [...]ha, zapisanej w księdze wieczystej [...], w której jako właściciel figurował M. W. W ramach założenia ewidencji gruntów dla obrębu [...], parcela nr [...] otrzymała nr ewidencyjny [...] i przypisano jej powierzchnię [...]ha. Z rejestru gruntów sporządzonego w 1962 r. wynika, że działka [...] była wówczas we władaniu M. W., brak jest natomiast wskazania numeru księgi wieczystej. Z kolei z rejestru gruntów sporządzonego w 1970 r. wynika, że działka [...] stanowi własność T. W. i zapisana jest w księdze wieczystej [...]. W czasie odnowienia ewidencji gruntów w 1974 r. przedmiotowa działka [...] otrzymała nr [...] i powierzchnię [...]ha. W aktach sprawy brak jest informacji czyją wówczas stanowiła własność. W wyciągach z wykazu zmian gruntowych z 1989 r. i 1997 r. znajdujących się w aktach księgi wieczystej KW [...] działka nr [...] nie figuruje. Działka o numerze [...] jest obecnie zapisana w jednostce rejestrowej ewidencji gruntów i budynków, w której jako właściciel figuruje B. W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne