Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. II OSK 1420/16
Interes prawny, który został naruszony uchwałą, wcale nie musi się łączyć z prawem własności istniejącym w dacie wejścia w życie uchwały, lecz może wynikać z następstwa prawnego.
Teza od Redakcji
Dnia 20 września 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 61/15 w sprawie ze skargi I. D. na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] 1991 r. nr [...] w przedmiocie nadania nazwy ulicy 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od I. D. na rzecz Gminy [...] kwotę 390 (trzysta dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/wa 61/15, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2016 r. sprawy ze skargi .D.na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] 1991 r. nr [...] w przedmiocie nadania nazwy ulicy, w punkcie pierwszym stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej nadania nazwy ulicy [...] objętej pkt 23 "[...]" stanowiącego załącznik do zaskarżonej uchwały; w punkcie drugim zasądził od Rady Miejskiej w [...] na rzecz I. D. kwotę 300 zł (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Rozpoznając sprawę Sąd pierwszej instancji stwierdził brak podstaw do odrzucenia skargi jako wniesionej z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 53 § 2 p.p.s.a., a o co wnioskował organ. Rada Miejska w [...] nie stwierdziła podstaw do usunięcia naruszenia zgodnie z wezwaniem skarżącej. Skarga do Sądu na ww. uchwałę nr [...] z dnia [...] 1991 r. została wniesiona przez skarżącą w dniu [...] 2014 r., a więc z zachowaniem 30-dniowego terminu, o którym mowa w art. 53 § 2 p.p.s.a. Zgodnie z art. 52 § 1 i 2 p.p.s.a. skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, przy czym przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty