14.11.2017

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2017 r., sygn. II OSK 435/16

Ustawa egzekucyjna zawiera własne konstrukcje w tym zakresie. Przykładowo można wskazać, iż nawet strona uprawniona do wszczęcia postępowania administracyjnego nie zawsze ma uprawnienia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 listopada 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 789/15 w sprawie ze skargi J. M. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 listopada 2015r. sygn. akt IISA/Kr 789/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. M. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] maja 2015r. w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. (dalej: PINB) postanowieniem z dnia [...] lutego 2015 r., znak: [...] działając na podstawie art. 59 § 1 ust. 5 i art. 59 § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 1015 ze zm. dalej: "u.p.e.a.") umorzył postępowanie egzekucyjne prowadzone w celu przymuszenia F. P. do wykonania obowiązku nałożonego decyzją Naczelnika Miasta i Gminy J. z dnia [...] kwietnia 1987 r., znak: [...], nakazującą F. P. przeniesienie bramy wjazdowej i usytuowanie jej zgodnie z warunkami decyzji Naczelnika Miasta i Gminy J. z dnia [...] września 1986 r., znak: [...] o pozwoleniu na budowę, z powodu niewykonalności obowiązku o charakterze niepieniężnym. W uzasadnieniu postanowienia organ podał, że postępowanie egzekucyjne w sprawie wykonania decyzji z dnia [...] kwietnia 1987r. zostało wszczęte wobec zobowiązanego w dniu 23 września 1987 r., następnie w okresie od 29 marca 1989 r. do 23 stycznia 2015 r. było zawieszone. Mimo podjętych czynności w celu zgromadzenia pełnej dokumentacji sprawy PINB pozyskał jedynie kserokopie oryginalnej decyzji o pozwoleniu na budowę oraz załącznika do niej w postaci mapy do celów projektowych, która jest nieczytelna. Organ ustalił, że na F. P. zostały nałożone dwie grzywny w celu przymuszenia. Obie grzywny zostały utrzymane w mocy postanowieniami Urzędu Wojewódzkiego w N. Natomiast zgodnie z art. 121 § 4 u.p.e.a. organ nie może już skorzystać z grzywny w celu przymuszenia, wobec czego powinien przejść do wykonania zastępczego. W ocenie organu, obowiązek stał się jednak niewykonalny ze względu na brak dokumentacji pozwalającej na zweryfikowanie jakie roboty budowlane i o jakich parametrach winien wykonać F. P.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty