08.11.2017

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. I OSK 18/17

Uzyskanie absolutorium nie oznacza ani ukończenia studiów wyższych, ani uzyskania wyższego wykształcenia. Należy je rozumieć jako ukończenie toku studiów wyższych bez uzyskania dyplomu. Osoba, która uzyskała absolutorium jest w dalszym ciągu studentem do momentu, w którym zda egzamin końcowy, a komisja nada jej właściwy dla danego kierunku studiów albo do czasu skreślenia jej z listy studentów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Uniwersytetu W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 24/16 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Uniwersytetu W. z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na I rok studiów stacjonarnych II stopnia 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od J. B. na rzecz Uniwersytetu W. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 20 września 2016 r., II SA/Wa 24/16 uchylił decyzję Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Uniwersytetu W. z [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na I rok studiów stacjonarnych II stopnia oraz decyzję ją poprzedzającą. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że do zaskarżonych decyzji zgodnie z art. 207 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 ze zm., dalej "p.s.w."), stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Poza sporem pozostaje, że decyzja organu II instancji została podpisana tylko przez jednego z jej członków - Przewodniczącego - prof. dr hab. Martę Kicińską-Habior.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp