Wyrok NSA z dnia 19 września 2017 r., sygn. I OSK 3351/15
Przy analizie, czy doszło do pozbawienia strony możności działania, należy najpierw rozważyć, czy nastąpiło naruszenie przepisów procesowych, w drugiej kolejności trzeba sprawdzić, czy uchybienie to wpłynęło na możność strony do działania w postępowaniu, a w końcu trzeba zbadać, czy pomimo realizacji tych przesłanek strona mogła bronić swych praw, mimo uchybień procesowych. Tylko w razie kumulatywnego spełnienia wszystkich trzech przesłanek można odpowiedzieć twierdząco, że strona została pozbawiona możności działania. Wskazuje się również, że bezpośrednią i wyłączną przyczyną pozbawienia strony możności działania musi być naruszenie przepisów prawa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Ewa Dubiel po rozpoznaniu w dniu 19 września 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 2 września 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 7/15 w sprawie ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu należności alimentacyjnych uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z 2 września 2015 r., II SA/Rz 7/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie: 1. oddalił skargę K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z [...] listopada 2014 r., nr [...], w przedmiocie zobowiązania do zwrotu należności alimentacyjnych; 2. przyznał wynagrodzenie kuratorowi dla nieznanego z miejsca pobytu skarżącego oraz zwrot kosztów dojazdu.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.
Po rozpatrzeniu wniosku J. G. - przedstawiciela ustawowego K. G. - Burmistrz Miasta i Gminy N. decyzją z [...] grudnia 2012 r. przyznał J. G. świadczenie z funduszu alimentacyjnego w kwocie 500 zł miesięcznie na rzecz K. G. na okres od 1 grudnia 2012 r. do 30 września 2013 r. Z ww. decyzji wypłacono łącznie 5000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty