Wyrok NSA z dnia 3 października 2017 r., sygn. I OSK 9/17
W orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, że organy administracji w zakresie pomocy społecznej działają w oparciu o środki finansowe, których wysokość jest ściśle określona i w tak wyznaczonych granicach muszą realizować cele powierzone im w ustawie o pomocy społecznej. Wymaga to oceny nie tylko niezbędnych potrzeb życiowych osób uprawnionych do tych świadczeń, ale także własnych środków finansowych. Organy pomocy społecznej są upoważnione do limitowania rozmiaru przyznawanych świadczeń z uwagi na ograniczone środki finansowe, a posiadane fundusze muszą rozdzielać zgodnie z zasadami wskazanymi wyżej. W ramach pomocy społecznej nie jest możliwe zaspokojenie wszystkich, nawet uzasadnionych, potrzeb osób uprawnionych do świadczeń.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Wiśniewska sędzia NSA Wojciech Jakimowicz sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 3 października 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 lipca 2016 r. sygn. akt IV SA/Wr 148/15 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z 5 lipca 2016 r., sygn. akt IV SA/Wr 148/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] listopada 2014 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.
Prezydenta Miasta W. decyzją z [...] września 2014 r. odmówił M. D. przyznania zasiłku celowego na zakup opału. Organ I instancji wskazał, że na wniosek z [...] października 2013 r. MOPS decyzją z [...] maja 2014 r. przyznał M. D. zasiłek celowy z przeznaczeniem na zakup opału w kwocie 300 zł. Strona w dniu [...] marca 2014 r. złożyła kolejny wniosek o przyznanie zasiłku celowego na zakup opału, podając że jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i nie posiada środków na bieżące utrzymanie. Jednakże w związku z faktem, że na wniosek strony z [...] października 2013 r. decyzją z [...] maja 2014 r. przyznano zasiłek celowy z przeznaczeniem na zakup opału w kwocie 300 zł na sezon grzewczy 2013/2014, a pomoc na ten cel przyznawana jest jednorazowo w sezonie grzewczym, postanowiono odmówić przyznania ponownie tego zasiłku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty