20.06.2017

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 756/16

Zwrotu dokonuje się przez potrącenie, zmniejszając kwotę świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Zgoda osoby zainteresowanej nie jest tu wymagana, ale konieczny jest przepływ informacji pomiędzy organem rentowym i ośrodkiem pomocy społecznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.), Sędzia NSA Roman Ciąglewicz, Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 listopada 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 578/15 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy odstąpienia od zwrotu kwoty wypłaconego zasiłku stałego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 19 listopada 2015 roku sygn. akt II SA/Sz 578/15 oddalił skargę J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy odstąpienia od zwrotu kwoty wypłaconego zasiłku stałego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Działający z upoważnienia Prezydenta Miasta S. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w S. decyzją z dnia [...] grudnia 2014 roku, wydaną na podstawie art. 99 ust. 1 i art. 104 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. Nr 182 ze zm., dalej: u.p.s.) odmówił odstąpienia od żądania od wnioskodawcy kwoty 4 232 zł z tytułu wypłaconego zasiłku stałego przyznanego decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r. za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r., za który wnioskodawca pobrał również świadczenie emerytalne. Organ wyjaśnił, że zasiłek stały i okresowy są świadczeniami z pomocy społecznej nie podlegającymi łączeniu ze świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Pobieranie jednego świadczenia stanowi prawną przeszkodę w korzystaniu z drugiego. Organ rentowy ma obowiązek zastosować instytucję potrącenia swojego świadczenia ze świadczeniem pobranym już z organu pomocy społecznej. Potrącenie pobranych na podstawie ustawy o pomocy społecznej świadczeń następuje z mocy ustawy, po otrzymaniu przez świadczeniobiorcę świadczenia ekwiwalentnego tj. w tym przypadku emerytury. W takiej sytuacji brak jest możliwości zastosowania art. 104 ust. 4 u.p.s. umożliwiającego odstąpienie od żądania zwrotu należności. Przepis ten dotyczy świadczeń przyznanych z zastrzeżeniem zwrotu oraz świadczeń nienależnie pobranych. Przepisy ustawy o pomocy społecznej przewidują instytucję umorzenia, jednakże w ocenie organu instytucja ta nie może być zastosowana do sytuacji, w której potrącenie kwoty wypłaconych świadczeń następuje z mocy prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne