Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2017 r., sygn. I OSK 1992/16
Jeżeli osoba w rodzinie ma już ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nad daną osobą wymagającą opieki, to inny członek tejże rodziny nie może uzyskać świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad tą samą osobą. Również osobie sprawującej opiekę może przysługiwać tylko jedno świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, niezależnie od liczby osób, nad którymi sprawuje ona opiekę.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski, Sędzia NSA Jolanta Sikorska, Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 marca 2016 r. sygn. akt IV SA/Gl 575/15 w sprawie ze skargi A. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji przyznającej świadczenia pielęgnacyjne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 marca 2016r. sygn. akt IV SA/Gl 575/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2015r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] marca 2015r. nr [...].
Wspomniany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Prezydent Miasta G. decyzją z dnia [...] października 2012r. nr [...] przyznał A. F. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad osobą niepełnosprawną bratem P. F. w okresie od dnia [...] października 2012r. do [...] kwietnia 2015r. w kwocie [...] zł miesięcznie.
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2015r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. powiadomiło A. F. o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji organu I instancji, wskazując na prawdopodobieństwo, iż ww. decyzja dotknięta jest jedną z wad, o których mowa w art. 156 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r. poz. 267ze zm., obecnie Dz.U. z 2017r. poz. 1257 ze zm.), dalej powoływanej jako "K.p.a.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty