Wyrok NSA z dnia 7 września 2017 r., sygn. II OSK 3056/15
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, na aprobatę zasługuje także wywód WSA, zgodnie z którym częściowe wykonanie nakazu rozbiórki nie stanowi spełnienia obowiązku, który powinien zostać wykonany w całości. Rozwijając tę tezę, należy podkreślić, że ustawodawca nie uzależnił dopuszczalności stosowania przymusu egzekucyjnego względem zobowiązanego od stopnia realizacji obowiązku. Jeśli pozostaje on niewykonany nawet w części, organy egzekucyjne powinny stosować wszelkie przewidziane prawem środki służące jego całkowitej realizacji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Hauser (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia del. WSA Tomasz Świstak Protokolant sekretarz sądowy Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 7 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 17 września 2015 r. sygn. akt II SA/Bk 313/15 w sprawie ze skargi L. P. na postanowienie Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia wykonania rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 313/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (dalej WSA albo sąd I instancji) w pkt 1 oddalił skargę L. P. (dalej skarżący albo zobowiązany) na postanowienie Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku (dalej PWINB albo organ II instancji) z dnia [...] marca 2015 r., nr [...] (dalej postanowienie z [...] marca 2015 r.), wydane w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia wykonania rozbiórki obiektu budowlanego i przyznał pełnomocnikowi wynagrodzenie za zastępstwo prawne skarżącego wykonane na zasadzie prawa pomocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty