Wyrok NSA z dnia 13 września 2017 r., sygn. I OSK 2930/16
W myśl art. 174 p.p.s.a. skargę kasacyjną można oprzeć na następujących podstawach naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Naczelny Sąd Administracyjny jest związany podstawami skargi kasacyjnej, co wymaga prawidłowego ich określenia w samej skardze.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant: asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 13 września 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 stycznia 2016 r. sygn. akt IV SA/Gl 594/15 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 25 stycznia 2016 roku sygn. akt IV SA/Gl 594/15 oddalił skargę M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Decyzją z dnia [...] października 2012 roku nr [...] Prezydent Miasta B. przyznał M. D. świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności w kwocie 40 zł miesięcznie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2010 roku. Organ uznał, że skarżący spełnia kryterium dochodowe do przyznania pomocy. Powołał się jednak na przepis art. 3 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Organ pierwszej instancji wskazał, że pomoc przyznano w miarę możliwości finansowych Ośrodka. W okresie od stycznia do września 2010 r. opracowano kryteria przyznawania świadczeń pieniężnych na zakup posiłku lub żywności w ramach programu wieloletniego "pomoc państwa w zakresie dożywiania", które określały, że pomoc przyznawana była w wysokości 40 złotych miesięcznie, ponieważ na realizację świadczeń przeznaczono kwotę 3.147.364 złotych, która wystarczyła na udzielenie pomocy około 8.742 osobom przez okres 9 miesięcy. Po rozpoznaniu odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 roku utrzymało tę decyzję w mocy. Podzieliło stanowisko organu pierwszej instancji, ponieważ przyznanie skarżącemu wyższej kwoty nie było możliwe ze względu na ograniczone możliwości finansowe oraz konieczność udzielenia pomocy większej liczbie potrzebujących. Wobec tego organ nie naruszył przepisów ustawy o pomocy społecznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty