10.08.2017

Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2017 r., sygn. I OSK 2898/15

Podkreślić należy, iż celem pomocy przewidzianej w art. 88 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej jest pomoc w usamodzielnieniu. Powyższe oznacza, iż pomoc ta może zostać przyznana osobie usamodzielnianej, a nie osobie, która tą samodzielność już osiągnęła.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) Protokolant st. asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Bd 181/15 w sprawie ze skargi P.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 maja 2015 r., sygn. akt II SA/Bd 181/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił następujące ustalenia faktyczne i prawne sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] października 2014 r. P. W. zwrócił się do Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. o przyznanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie oraz pomocy rzeczowej, wskazując, że w 2009 r. zakończył naukę w Szkole Policealnej, w 2013 r. zdał maturę, a prośba umotywowana jest trudną sytuacja życiową.

Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...], działający z upoważnienia Prezydenta [...] Kierownik Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił pomocy pieniężnej na usamodzielnienie.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w sporządzonym przed uzyskaniem pełnoletniości indywidualnym programie usamodzielniania skarżący zadeklarował, że będzie ubiegał się o pomoc na usamodzielnienie i na zagospodarowanie w formie rzeczowej po zakończeniu nauki szkolnej, który to moment przewidziano na 2009 r. W 2005 r. roku doszło do weryfikacji programu, w którym skarżący powtórnie określił zamiar ubiegania się o przedmiotową pomoc po zakończeniu nauki (studiów wyższych), tj. w 2011 r. Organ ustalił, że skarżący ukończył kształcenie w 2009 r., w związku z czym od dnia [...] maja 2009 r. uchylono pomoc na kontynuowanie nauki. Organ wskazał, iż od czerwca 2009 r. do sierpnia 2014 r. skarżący nie podejmował kontaktu z ośrodkiem w celu poinformowania go o rozpoczęciu nauki, w szczególności o podjęciu studiów wyższych. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego organ ustalił, że po zakończeniu pobierania pomocy na kontynuowanie nauki w 2009 r. skarżący usamodzielnił się w roku 2010 r., prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z synem, oraz że obecnie figuruje w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy jako bezrobotny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne