18.05.2017

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2017 r., sygn. II OSK 2297/15

Gospodarka gruntami

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 12 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 11/15 w sprawie ze skargi A.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania nieruchomości za wspólnotę gruntową i uznania nieruchomości za mienie gromadzkie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 12 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 11/15, oddalił skargę A.Z. (dalej skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z [...]2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania nieruchomości za wspólnotę gruntową i uznania nieruchomości za mienie gromadzkie.

Powyższy wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z [...] 2014r. Starosta O. działając na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych ( Dz. U. z 1963r., Nr 28, poz. 169, ze zm.; dalej uzwg), odmówił ustalenia, że nieruchomości wpisane w ewidencji gruntów obręb B., gmina O. jako działki nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...] oraz nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...] (działki po scaleniu) o łącznej pow. 88,0203 ha - stanowią wspólnotę gruntową wsi B. i jednocześnie ustalił, że ww. nieruchomości stanowią mienie gromadzkie.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., po rozpatrzeniu odwołania skarżącego, decyzją z [...]2014r. utrzymało w mocy ww. decyzję starosty. Kolegium powołało się na opinię geodety uprawnionego E.K. w przedmiocie synchronizacji nieruchomości położonej we wsi B. gmina O. zapisanej w ewidencji gruntów jako wspólnota wsi z nieruchomościami uwidocznionymi na mapie z 1889 roku. W opinii tej powołując się na brak dokładnego tłumaczenia mapy (tłumaczenie uwierzytelnione mapy B., ze względu na stan dokumentu nie jest możliwe do wykonania, ponadto dokument ten jest sporządzony w pisowni przedrewolucyjnej, archaicznej i nie stosowanej w czasach obecnych, dodatkowo część tekstu jest całkowicie niewidoczna) oraz brak możliwości odczytania wszystkich numerów działek z podziałem na numer gospodarstwa, numer parceli oraz powierzchni w poszczególnych działkach bezpośrednio z mapy z 1889 r. - stwierdzono, że nie było możliwym dokonanie lokalizacji poszczególnych parceli chłopskich na mapie i dokonanie pełnej indywidualnej synchronizacji położenia poszczególnych działek przydzielonych do danego gospodarstwa. Według biegłego fakt ten uniemożliwiał przeprowadzenie dodatkowej synchronizacji parceli objętych postanowieniem nr [...] przydzielonych do poszczególnych gospodarstw w nawiązaniu do ewidencji gruntów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp