Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. II OSK 2834/15
Opracowanie ekofizjograficzne zawiera analizę w zakresie przyrodniczych predyspozycji do kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz wniosków co do uwarunkowań ekofizjograficznych dla obszarów objętych zmianą planu. Mając na uwadze całokształt szczegółowych danych zawartych w opracowaniu, jak też ocen w nim zawartych, należało przyjąć, że organ planistyczny miał podstawy do określenia w planie dla spornej działki przeznaczenia podstawowego jako – teren działalności produkcyjnej, z dopuszczalnym przeznaczeniem pod tereny składowania, magazynowania, usług, urządzeń transportu samochodowego, parkowania pojazdów, skwerów lub zieleni izolacyjnej.
Teza od Redakcji
Dnia 11 lipca 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Dorota Chobian po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. J. i M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 lipca 2015 r. sygn. akt II SA/Gl 198/15 w sprawie ze skargi Z. J. i M. J. na uchwałę Rady Miejskiej w Kaletach z dnia 1 grudnia 2011 r. nr 102/XII/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 23 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 198/15, oddalił skargę Z. J. i M. J. na uchwałę Rady Miejskiej w Kaletach z dnia 1 grudnia 2011 r. nr 102/XII/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Rada Miasta Kalety w dniu 1 grudnia 2011 r. podjęła uchwałę nr 102/XII/2011 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kalety-Zachód" (Dz. Urz. Woj. Śl. z dnia 26 stycznia 2012 r., poz.527).
Z. J. i M. J. w skardze na powyższą uchwałę zarzucili rażące naruszenie prawa materialnego, a to: art. 1 ust. 2 pkt 1 i 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez pominięcie uwarunkowań przedmiotowej działki oraz art. 10 ust.1 w zw. z art. 28 u.p.z.p., poprzez nieuwzględnienie występowania obszarów naturalnych zagrożeń geologicznych w obszarze należącej do skarżących działki i oznaczenie jej symbolem 1PSB5 wskazującym na tereny działalności produkcyjnej, składów i baz, co pozostaje w sprzeczności z rzeczywistym stanem rzeczy. Nadto zarzucili naruszenie przepisów prawa procesowego tj. art. 8 k.p.a. polegające na pobieżnym, niedostatecznym i nieadekwatnym uzasadnieniu wykorzystania nieruchomości będącej własnością skarżących. Na tej podstawie wnieśli o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w części zatwierdzającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Kalety-Zachód" co do działki nr [...]/114 z uwagi na jej niezgodność z przepisami prawa, ewentualnie o stwierdzenie, że zaskarżona uchwała jest niezgodna z prawem lub wydana została z naruszeniem prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty