27.07.2017

Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. I OSK 2834/15

Niezależnie jednak od wadliwości konstrukcyjnej kasacji w tym zakresie, można stwierdzić, że kwalifikacja organów i Sądu pierwszej instancji była trafna. Należy zgodzić się z poglądem, według którego, pojęcia "władanie" nieruchomością leśną nie należy zawężać do wykonywania czynności gospodarczych, jak: zalesianie, pielęgnacja upraw i drzewostanów oraz pozyskiwanie drewna, ale też trzeba mieć na uwadze inne czynności władcze. Przy ustalaniu ciągłości władania dokonać należy analizy planu urządzenia lasu, prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie z takim planem może stanowić potwierdzenie władztwa nad nieruchomością.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) sędzia NSA Wiesław Morys sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant starszy asystent sędziego Ewa Dubiel po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej U. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2015 r. sygn. akt VIII SA/Wa 1277/14 w sprawie ze skargi U. K. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przejęcia nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 maja 2015 r., sygn. akt VIII SA/Wa 1277/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę U. K. na decyzję Ministra Środowiska z [...] października 2014 r. nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przejęcia nieruchomości.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją z [...] listopada 1958 r. Dyrektor Warszawskiego Rejonu Lasów Państwowych w C., działając na podstawie art. 75 rozporządzenia z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym (Dz. U. z 1928 r. Nr 36, poz. 341 ze zm.) oraz 9 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. z 1958 r. Nr 17, poz. 71, zwana dalej: "ustawą z 1958 r."), orzekł o przejęciu na własność Państwa bez odszkodowania nieruchomości leśnej położonej w ur. L., Nadleśnictwa G., powiat G., województwo warszawskie, o powierzchni 12,0179 ha, uregulowanej w księdze wieczystej pn. "D. L.", stanowiącej własność W. W., oznaczonej na planie i rejestrze pomiarowym sporządzonym przez mierniczego przysięgłego. Organ wskazał, że powyższa nieruchomość, łącznie z całością lasów wchodzących w skład byłego majątku L., w 1945 r. została przekazana Nadleśnictwu Państwowemu G. przez Powiatowy Urząd Ziemski w G. na podstawie przepisów dekretu z dnia 12 grudnia 1944 r. Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz. U. z 1944 Nr 15, poz. 82, zwany dalej: "dekret PKWN") i znajduje się we władaniu przedsiębiorstwa lasów państwowych. Do dnia wejścia w życie ustawy z 1958 r. W. W. nie uzyskał zwrotu przedmiotowego lasu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp