Wyrok NSA z dnia 10 maja 2017 r., sygn. II OSK 2224/15
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy N. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 1300/14 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od R. K. na rzecz Gminy N. P. kwotę 430 (czterysta trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 20 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 1300/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, w wyniku rozpoznania skargi R. K., uchylił decyzje organów nadzoru budowlanego obu instancji w przedmiocie nakazu rozbiórki ogrodzenia.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Organ nadzoru budowlanego, w toku wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wybudowania przez J. i R. K. ogrodzenia z drutu kolczastego podwieszonego na wysokości 50 i 95 cm od ziemi na słupach drewnianych na długości ok. 300 m, oddzielającego ich działki nr [...] i [...] od działki [...], stanowiącej drogę będącą własnością Gminy N. P., ustalił, że nie dokonano zgłoszenia powyższego zamiaru budowlanego - stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. 2013, poz. 1409 ze zm., zwanej dalej P.b.), zgodnie z którym budowa ogrodzeń od strony dróg publicznych wymaga zgłoszenia. W tych okolicznościach, decyzją z [...] czerwca 2013 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w M., na podstawie art. 49b ust. 1 P.b., nakazał J. i R. K. rozbiórkę tego obiektu budowalnego. W uzasadnieniu wskazał, że na budowę wymagane było zgłoszenie, a orzeczenie rozbiórki spowodowane jest tym, że ogrodzenie nie spełnia warunków wynikających z przepisów techniczno - budowlanych z powodu umieszczenia drutu kolczastego na wysokości niższej niż 1,80 m. Stosownie bowiem do § 41 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2013, poz. 926 ze zm.) ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz posiadać na wysokości mniejszej niż 1,80 m ostro zakończonych elementów drutu kolczastego, tłuczonego szkła i innych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty