09.03.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 marca 2017 r., sygn. I OSK 1423/15

Ruch drogowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 16 grudnia 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 1091/14 w sprawie ze skargi J. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 16 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 1091/14, oddalił skargę J. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu 15 maja 2013 r. do Prezydenta Miasta B. wpłynął wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. o sprawdzenie kwalifikacji skarżącego do kierowania pojazdami z powodu przekroczenia 24 punktów za naruszenie przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wobec powyższego organ ten decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. skierował skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami. Od powyższej decyzji J. Z. złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. które decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem sygn. akt II SA/Bd 1193/13 z dnia 15 stycznia 2014 r. oddalił skargę skarżącego od powyższej decyzji SKO. Powyższy wyrok jest prawomocny od dnia 5 kwietnia 2014 r.

W związku z powyższym Prezydent Miasta B. decyzją z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] cofnął J. Z. uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi kat. B. Organ I instancji podniósł, iż pomimo osobiście odebranego skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami, wydanego w trybie art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm., dalej: p.r.d.) skarżący nie przystąpił do egzaminu w ramach kat. B prawa jazdy, co w myśl art. 140 ust. 1 pkt 4 lit. a) tej ustawy stanowi podstawę do cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami. Po rozpoznaniu odwołania, J. Z., w którym twierdził, że decyzję wydano przedwcześnie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. utrzymało tę decyzję w mocy. W uzasadnieniu tej decyzji organ odwoławczy powołał się na art. 140 ust. 1 pkt 4 lit. a) p.r.d., który stanowił podstawę materialnoprawną zaskarżonej decyzji. Kolegium podkreśliło, iż organy były związane ustaleniami i rozstrzygnięciem zawartym w decyzji Prezydenta Miasta B. z dnia [...] lipca 2013 r. w przedmiocie skierowania do kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zdaniem SKO skoro skarżący nie poddał się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, organ miał obowiązek wydać decyzję na podstawie art. 140 ust. 1 pkt 4 lit. a) p.r.d. Zastosowanie sankcji w postaci cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami nie zależy od uznania organu, lecz jest jego obowiązkiem. Decyzja w przedmiocie skierowania skarżącego z określonym dniem na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji jest ostateczna, a tym samym korzysta z domniemania legalności i prawidłowości. Musiała być ona respektowana przez samego skarżącego, ale także przez organy prowadzące postępowanie w sprawie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdem. Organ powołując się na orzecznictwo w tego rodzaju sprawach zauważyło, że decyzja, o której mowa w art. 114 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy - Prawo o ruchu drogowym rozstrzygać może wyłącznie o obowiązku poddania się sprawdzeniu kwalifikacji, a nie o terminie poddania się takiemu sprawdzeniu, tym niemniej wyznaczony półtoramiesięczny termin do poddania się sprawdzeniu kwalifikacji nie był rażąco krótki, a upływ ponad 10 miesięcy od wydania decyzji kierującej na egzamin do dnia wydania decyzji o cofnięciu skarżącemu prawa jazdy, przesądza o prawidłowości stanowiska, iż zainteresowany miał odpowiednią ilość czasu, by temu egzaminowi się poddać. Ponadto skarżący nie wskazał żadnych okoliczności, które uniemożliwiały mu wykonanie obowiązku poddania się egzaminowi sprawdzającemu w okresie poprzedzającym wydanie zaskarżonej decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne