Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. II OSK 2162/15
Naruszenie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego przez ustalenia planu miejscowego nie powoduje, że ustalenia te są sprzeczne z prawem. Z istoty planowania przestrzennego wynika, że plan miejscowy może ograniczać prawo własności nieruchomości i prawo użytkowania wieczystego.
Teza od Redakcji
Dnia 26 kwietnia 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka /spr./ Sędziowie sędzia NSA Roman Hauser sędzia del. NSA Anna Żak Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ł. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 2598/14 w sprawie ze skargi Ł. Ł. na uchwałę Rady Miejskiej w S. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 22 maja 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 2598/14, oddalił skargę Ł. Ł. na uchwałę Rady Miejskiej w S. z [...] października 2013 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta S. dla terenu byłego "[...]".
Skarżący zaskarżył wskazany plan miejscowy w zakresie dotyczącym działek nr [...] i nr [...], których jest użytkownikiem wieczystym wraz z I. Ł., znajdujących się na terenie oznaczonym symbolem [...], w odniesieniu do § 4 pkt 1 przewidującego wykluczenie m.in. na terenie oznaczonym symbolem [...] realizacji "zakładów o dużym i zakładów o zwiększonym ryzyku wystąpienia awarii" w rozumieniu przepisów odrębnych, § 4 pkt 2 przewidującego m.in. na tym terenie wykluczenie przedsięwzięć "mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko" w rozumieniu przepisów odrębnych, za wyjątkiem sieci i urządzeń z zakresu łączności publicznej spełniających wymogi przepisów odrębnych, § 4 pkt 4 przewidującego przed realizacją nowego zagospodarowania m.in. na terenie oznaczonym symbolem [...] nakaz, przy zachowaniu przepisów odrębnych, przeprowadzenia w miejscu planowanej inwestycji badań gruntu pod kątem dotrzymywania wymaganych przez przepisy odrębne standardów jakości środowiska oraz, w zależności od wyników tych badań, przeprowadzenie rekultywacji gruntu w zakresie wymaganym przez przepisy odrębne, a także inwentaryzacji i likwidacji w miejscu planowanej inwestycji ewentualnych, nieczynnych instalacji poprzemysłowych, mogących stwarzać zagrożenie dla środowiska, § 7 pkt 1 przewidującego m.in. dla terenu oznaczonego symbolem [...] wykluczenie realizacji jakichkolwiek przedsięwzięć związanych ze zbieraniem, odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów pochodzących spoza poszczególnych obszarów, za wyjątkiem obszarów oznaczonych na rysunku planu symbolami 5.126 PU, 5.130 PU, 5.131 PU i 5.138 PU, w których dopuszcza się gospodarowanie odpadami w zakresach i terminach wynikających z obowiązujących w tych obszarach na dzień uchwalenia planu decyzji - zezwoleń, wydanych w trybie przepisów o odpadach oraz § 8 ust. 1 i 2, w którym ustalono stawki renty planistycznej. Zarzucił, że uchwalenie w tym zakresie planu miejscowego narusza art. 1 ust. 2 pkt 7, art. 4, art. 9 ust. 4, art. 15 ust. 2 i 3 oraz art. 32 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, § 4 pkt 3 lit. a rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, art. 140 k.c. oraz art. 2, art. 21 ust. 1 i art. 64 Konstytucji RP z uwagi na nadużycie przez Radę Miejską w S. władztwa planistycznego, nieustalenie, jakie tereny wymagają przed ich zagospodarowaniem przeprowadzenia rekultywacji, sprzeczność ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, brak aktualizacji ustaleń studium, nieuwzględnienie prawa użytkowania wieczystego przysługującego skarżącemu oraz naruszenie tego prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty