23.05.2017

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2017 r., sygn. I OSK 994/16

Z powodu wspomnianego zakazu organ odwoławczy nie może wówczas wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant: specjalista Edyta Pacewicz po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 listopada 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 856/15 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia [... kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 listopada 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 856/15, oddalił skargę W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu 26 stycznia 2011r. W. K. złożył wniosek o przyznanie zasiłku celowego w kwocie do 300.000 zł na zakup lokalu mieszkalnego w związku ze zniszczeniem wskutek osuwiska jego dotychczasowego domu nr [...] w J. Następnie w niniejszej sprawie kilkakrotnie orzekały zarówno organy administracyjne, jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny (wyroki z dnia: WSA z dnia 4 kwietnia 2013 r. III SA/Kr 867/12, NSA z dnia 18 listopada 2013 r. I OSK 1900/13, WSA z dnia 26 marca 2014 r., III SA/Kr 191/14).

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] Wójt Gminy P. odmówił udzielenia W. K. pomocy społecznej w postaci zasiłku celowego na zakup lokalu mieszkalnego w T..

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w zniszczonym przez osuwisko lokalu zamieszkiwało w chwili zdarzenia 7 osób: W. K., K. K., K. K., E. K., R. K., M. R., A. R., w tym wspólnie z W. K. i K. K. utrzymywało się tylko dwoje dzieci - córka E. i syn K. Te osoby tworzyły więc rodzinę w rozumieniu art. 6 ust. 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015r. poz.163 - dalej "u.p.s."). Pozostałe pełnoletnie osoby utrzymywały się oddzielnie, a więc tworzyły odrębne rodziny. Wskazano, że wnioskodawcą o zasiłek celowy pozostaje tylko W. K., co oznacza że wyłącznie on i jego czteroosobowa rodzina może być beneficjentem zasiłku celowego i tylko ich sytuacja powinna być przedmiotem badania i analizy celem ustalenia sposobu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Organ I Instancji ustalił jednak, że R. K. po dniu zdarzenia przebywała we Włoszech oraz aktualnie tam przebywa, posiada więc zaspokojone potrzeby mieszkaniowe w oparciu o własne środki i możliwości, co wyklucza wsparcie ze środków pomocy społecznej. Także A. R. oraz jej syn M. w ramach własnych środków i możliwości zdołali zaspokoić potrzeby mieszkaniowe swojej rodziny, tuż po zdarzeniu wynajmowali lokal mieszkalny, chociaż A. R. nie sprecyzowała, jak i gdzie, a obecnie mieszka wraz z synem i mężem w T. ul. [...]. Organ wskazał, że tuż po zdarzeniu, niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe posiadały tylko 4 osoby: W. K., K. K., E. K., K. K. i to one korzystały z pomocy Gminy w zaspokajaniu bieżących potrzeb mieszkaniowych, do nich również powinna zostać skierowana pomoc w postaci zasiłku celowego. Organ wyjaśnił, że aktualnie osoby te zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w dwóch lokalach mieszkalnych w T. przy ul. [...] - E. K. oraz przy ul. [...] (W. K., K. K., K. K.). Podano, że wnioskodawca uzyskał z tytułu umowy ubezpieczeniowej zniszczonego budynku w J. odszkodowanie w wysokości 156.000 zł, którą przeznaczył w całości na zakup lokalu mieszkalnego w T. przy ul. [...]. Zdaniem organu w lokalu tym są zaspakajane potrzeby mieszkaniowe czteroosobowej rodziny. W związku z powyższym organ I instancji uznał, że skoro wnioskodawca był w stanie własnymi środkami zapewnić sobie warunki mieszkaniowe, to udzielenie wsparcia w postaci zasiłku celowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych byłoby niezasadne i wykraczałoby poza cel pomocy społecznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne