05.04.2017

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 1783/15

Jurysdykcja krajowa to ogólna właściwość (kompetencja) sądów i innych organów do rozpoznawania i rozstrzygania spraw cywilnych oraz wykonywania innych czynności, które, co wymaga podkreślenia, należą do drogi postępowania cywilnego. Przepisy części czwartej kodeksu postępowania cywilnego regulują jurysdykcję krajową tylko w odniesieniu do organów sądowych i notariatu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Czuduk po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Narodowego Banku Polskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 3386/14 w sprawie ze skargi Narodowego Banku Polskiego na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia postanowienia o zawieszeniu postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 lutego 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Narodowego Banku Polskiego na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z [...] października 2014 r. uchylające postanowienie organu I instancji o zawieszeniu postępowania administracyjnego.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Postanowieniem z dnia [...] września 2014 r. Wojewoda Mazowiecki na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. zawiesił postępowanie administracyjne prowadzone w trybie § 5 rozporządzenia ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. Nr 10, poz. 51 ze zm.) o stwierdzenie, że nieruchomość stanowiąca zespół pałacowo-parkowy w S., gminie L., nie podpadała pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e tego dekretu. Powodem zawieszenia, jak wynika z treści tego rozstrzygnięcia, była konieczność ustalenia kręgu spadkobierców po M. R. w drodze postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku przez sąd krajowy. Organ uznał, że znajdujący się w aktach sprawy dokument zagraniczny - protokół z wniosku o potwierdzenie nabycia spadku (w drodze dziedziczenia ustawowego) po zmarłej w dniu [...] grudnia 2008 r. w L. w P. M. R. sporządzony przez adw. E. L.- zastępcę notariusza w L. z [...] kwietnia 2009 r. wedle którego spadek nabyła jej córka M. C., a także postanowienie Sądu Okręgowego w W. z [...] kwietnia 2010 r. o sygn. akt [...] uznające za skuteczne na obszarze Polski to potwierdzenie, nie są wystarczające dla wykazania następstwa prawnego w sprawie, lecz konieczne jest uzyskanie postanowienia sądu krajowego o stwierdzeniu nabycia spadku. Organ wskazał, że wobec tego, iż w rozpoznawanej sprawie chodzi o dziedziczenie nieruchomości położonych w Polsce, to zastosowanie znajduje art. 11071 kodeksu postępowania cywilnego. W myśl tego przepisu do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy o prawa rzeczowe na nieruchomości i o posiadanie nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne