Wyrok NSA z dnia 23 marca 2017 r., sygn. I OSK 2195/16
Ostateczne orzeczenia lekarskie nie podlegają weryfikacji (tak pod względem ich treści, jak i procedowania) w postępowaniach o cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami, na co prawidłowo powołał się Sąd I instancji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędzia del. WSA Olga Żurawska-Matusiak po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. J. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 2 czerwca 2016 roku, sygn. akt II SA/Bk 273/16 w sprawie ze skargi A. J. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] marca 2016 roku, nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 273/16, oddalił skargę A. J. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Starosta Z. decyzją z dnia [...] lutego 2016 r. cofnął A. J. Ż. uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A, B i T od dnia 2 stycznia 2016 r. do 22 września 2016 r. z powodu istnienia przeciwwskazań zdrowotnych. A. J. Ż. złożył odwołanie od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł., zarzucając naruszenie art. 75 ust. 1 pkt 4 oraz art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r., poz. 155 ze zm., dalej: u.k.p.). Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...] marca 2016 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wskazało, że w orzeczeniu lekarskim z dnia [...] grudnia 2015 roku, nr [...], wydanym na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 4 u.k.p. przez [...] S.A. Oddział Kolejowej Medycyny Pracy Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej w W., stwierdzono u odwołującego się istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, do których jest wymagane prawo jazdy kategorii A, B i T oraz ustalono termin następnego badania na 22 września 2016 roku. Organ podkreślił, że orzeczenie to zostało wydane na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 4 u.k.p. po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego i jest ostateczne, a tym samym wiąże zarówno organ kierujący na badania lekarskie, jak i osobę badaną. Zdaniem organu wyznaczenie terminu następnego badania oznacza konieczność uznania, że do wskazanej daty istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami i dopiero w wyniku tego badania możliwa będzie ewentualna pozytywna weryfikacja przedmiotowego orzeczenia. W ocenie Kolegium fakt wykonania przez uprawnionych lekarzy badań przed upływem terminu wskazanego w orzeczeniu oraz to, że ich wyniki są pozytywne dla odwołującego się, gdyż stwierdzają brak objawów uzależnienia od alkoholu lub brak przeciwwskazań psychologicznych, nie może mieć znaczenia w tym postępowaniu, ponieważ nie zostały wydane w trybie ustawowym i nie mogą stanowić podstawy do ustalenia braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w sytuacji, gdy o istnieniu tychże przeciwwskazań zdrowotnych przesądza ostateczne orzeczenie lekarskie, wydane w określonym ustawowo trybie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty