Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 1621/15
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego rozwiązanie to pozostaje jednakże w granicach wyznaczonych przez konstytucyjny wymóg przyznania słusznego odszkodowania, którego słuszność mierzy się nie tylko interesami podmiotu wywłaszczanego, lecz również znanymi ustawodawcy możliwościami władzy publicznej w zakresie sprostania wymaganiom związanym z uregulowaniem sytuacji prawnej nieruchomości zajętych pod drogi publiczne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Czuduk po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. L., A. M. i T. Sp. z o.o. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2015 r. sygn. akt II SA/Wr 842/14 w sprawie ze skargi B. L., A. M. i T. Sp. z o.o. w Ł. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę publiczną oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Wr 842/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę B. L., A. M. i T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] października 2014 r. w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę publiczną.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. Starosta K., wskazując na przepisy art. 73 ust 1, ust. 2 pkt 2, ust. 4 i 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. z 1998r. Nr 133, poz. 872 ze zm.), zwanej dalej "ustawą" i art. 129 ust.1 i 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.), odmówił skarżącym przyznania odszkodowania za nieruchomość położoną w K. stanowiącą działkę nr [...], która na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy stała się z mocy prawa własnością Powiatu K., co potwierdziła ostateczna decyzja Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] marca 2003 r. Powodem odmowy było przyjęcie, że wniosek o wypłatę odszkodowania skarżący złożyli po upływie terminu, o którym mowa w art. 73 ust. 4 ustawy tj. po 31 grudnia 2005 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty