Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 3369/15
Bezpieczeństwo prawne jednostki może pozostawać w kolizji z innymi wartościami, których realizacja wymaga wprowadzenia zmian do systemu prawnego, to jednostka ma prawo oczekiwać, że regulacja prawna nie zostanie zmieniona na jej niekorzyść w sposób arbitralny. Z tej perspektywy należy negatywnie ocenić labilność legislacji dotyczącej przesłanek świadczenia pielęgnacyjnego. Ponieważ w demokratycznym państwie prawnym chroni się zaufanie obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa, ustawodawca, dokonując kolejnych zmian stanu prawnego, nie może tracić z pola widzenia interesów podmiotów, jakie ukształtowały się przed dokonaniem zmiany stanu prawnego, co znaczy, że pożądaną cechą systemu prawa jest stabilność rozwiązań, zwłaszcza wobec osób o ograniczonych możliwościach adaptacyjnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 czerwca 2015 r. sygn. akt II SA/Lu 950/14 w sprawie ze skargi P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz decyzji Wójta Gminy S. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...]
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 25 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Lu 950/14 oddalił skargę P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna. W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., działający z upoważnienia Wójta Gminy S., decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], odmówił przyznania P. W. zasiłku dla opiekuna wnioskowanego na ojca K. W.a na okres od [...] lipca 2013 r. do [...] maja 2014r. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż decyzja przyznająca P. W. świadczenie pielęgnacyjne nie wygasła z dniem [...] lipca 2013 r. z mocy prawa na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 1548), gdyż prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustalone zostało do 30 czerwca 2013 r. zgodnie z dyspozycją art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty