14.02.2017 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2017 r., sygn. I OSK 1315/16

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego brak szczegółowego odniesienia się przez Wojewódzki Sąd Administracyjny do wszystkich zarzutów zawartych w skardze i skoncentrowanie się tylko na istotnych kwestiach, nie jest wadliwe, o ile to te kwestie mają znaczenie dla rozstrzygnięcia, a wątki pominięte mają jedynie charakter uboczny i nie rzutują na wynik sprawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Iwona Kosińska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. akt III SAB/Gd 83/15 w sprawie ze M. T. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. akt III SAB/Gd 83/15, po rozpatrzeniu w trybie uproszczonym skargi M. T. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku w przedmiocie rozpatrzenia odwołania w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego, oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

M. T. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na przewlekłość postępowania Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie rozpatrzenia odwołania w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego. W skardze podniosła, że odwołanie złożyła w styczniu 2015 r., jednak do chwili obecnej nie zostało ono rozpatrzone. Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny nie uznał bezczynności tego organu za rażącą w wyroku z dnia 8 października 2015 r. (sygn. akt II SAB/Gd 26/15). Wskazała, że w toku postępowania administracyjnego informowała organ odwoławczy, iż nie ma środków finansowych na utrzymanie i nie może korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej, nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawa trwa już prawie 4 lata i organ odwoławczy za każdym razem przeciąga procedowanie. W związku z tym przewlekłość Kolegium, zwłaszcza w tak ciężkiej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej i materialnej, w jakiej się znajduje, winna być uznana za rażącą, a skarżącej, która przez przewlekłość Kolegium poniosła szkodę, winno zostać przyznane odszkodowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne