01.03.2017 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2017 r., sygn. I OSK 3409/15

Przyjmuje się, że nienależnie pobrane świadczenie ma miejsce w razie przyjęcia świadczenia w złej wierze, wiedząc, że się ono nie należy. Istnieje wtedy element obiektywny (wystąpienie okoliczności) oraz subiektywny, polegający na działaniu wbrew pouczeniu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant st. asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 lipca 2015 r. sygn. akt II SA/Lu 1110/14 w sprawie ze skargi D. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie uznania świadczenia pielęgnacyjnego za świadczenie nienależnie pobrane uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 9 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Lu 1110/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Dariusza Jóźwika na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z 3 listopada 2014 r. w przedmiocie uznania świadczenia pielęgnacyjnego za świadczenie nienależnie pobrane.

Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach:

Prezydent [...] decyzją z 6 marca 2012 r. przyznał D. J. świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad ojcem - W. J. na okres od [...] grudnia 2011 r. do odwołania - w wysokości [...] zł miesięcznie. Następnie w czasie realizacji tej decyzji organ uzyskał informację, że wyrokiem Sądu Okręgowego w L. z dnia [...] kwietnia 2014 r. o sygn. akt [...] zmieniono decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z [...] marca 2012 r. odmawiającą skarżącemu prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i przyznano mu ją za okres wsteczny - od dnia [...] lipca 2011 r. do [...] czerwca 2013 r. W związku z powyższym, po uprzednim wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie uznania świadczenia pielęgnacyjnego za świadczenie nienależnie pobrane, organ decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., powołując się na przepisy art. 17 ust. 5 pkt 1 oraz art. 30 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2013, poz.1456 ze zm.) orzekł, że świadczenie to wypłacone w okresie od [...] grudnia 2011 r. do [...] czerwca 2013 r. w łącznej wysokości [...]zł jest świadczeniem nienależnie pobranym w rozumieniu art. 30 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy. W uzasadnieniu wyjaśnił, że zgodnie z tym przepisem za takie świadczenie uważa się świadczenie rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba je pobierająca była pouczona o braku prawa do ich pobierania. Organ I instancji podkreślił, że strona była pouczona o sytuacjach, które skutkują ustaniem prawa do pobierania świadczeń rodzinnych w tym o treści art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone m. in. prawo do renty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne